Uzaktaki Kızılyıldız 141-142 Gizli Celse Tutanakları - Nuh Gönültaş - Karakutu Yayınları - Sol Üzerine - 5,50 TL | Evekitap
Giriş
Sepetim

Uzaktaki Kızılyıldız 141-142 Gizli Celse Tutanakları

Türk Ceza Kanunu'nun, pek çok insanın canını yakmış olan 141-142 ve 163. maddeleri, düşünceyi cezalandıran birer kanun maddesi olmaktan öte manalar içeriyor, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için. "Uzaktaki Kızıl Yıldız, 141-142 Gizli Celse Tutanakları" bir devrin Türkiyesi'ne ışık tutuyor. Adnan Menderes Hükümeti'nin Komünist cereyanları önlemek için hazırladığı tasarının Adalet Komisyonu'nda görüşülmesiyle Türkiyeli Komünistler belki de ilk kez bu kadar ciddi bir biçimde masaya yatırılmıştı.

Ankara Milletvekili Hamit Şevket İnce'nin tabiriyle, "Komünizm nedir, irtica nedir, bolşevizm nedir, hilafetçilik nedir; bütün bunlar memlekete ne zararlar getirebilir ve bunlar nerelerden kopup gelmişlerdir?" sorularının cevaplarını bütün milletvekilleri bilmeliydiler. Zamanın Başbakan Yardımcısı Samed Ağaoğlu'nun deyimiyle, "TBMM'den nihan hiç bir şey olamazdı!" Menderes hükümetinin de işi sıkı tutmasıyla birlikte "Mesul Makamlar", "Askeri Hakimler" meclis komisyonunda milletvekillerini "Kızıl Tehlike" hakkında bilgilendirdiler. Ancak komisyondaki sınırlı sayıdaki milletvekilinin tehlikenin boyutlarını bilmesi pek bir anlam ifade etmiyordu! Kimilerine göre böylesine devletin ve milletin bekası ile ilgili bir konuda bütün parlamento bilmesi gerekenleri öğrenmeliydi! Gizli bir celse tertip edildi ve "Komünist tehlike" her yönüyle milletvekillerine anlatıldı.

Ve geçen uzun yıllar içerisinde bu celsenin gizli tutanakları hiçbiryerde yayınlanmadı. Ta ki üzerindeki kanuni yasak kalkana kadar...
(Arka Kapak)
Evekitap > Politika > Sol Üzerine
Kitaba Özel Alışveriş Kulübü

Türkiye'nin kitaba özel ilk ve tek fırsat alışveriş sitesi Evekitap üyelerine her gün farklı fırsatlar sunuyor. Evekitap ile yeni kütüphanenizi toplamaya hazır mısınız?

Zaten Üyeyim
Kayıt Ol Fırsatları Yakala
  • Soyad
  • Şifre

Fabrikod tarafından geliştirilmiştir.