Türkiye Türkçesinde Kılınış - Ahmet Karadoğan - Divan Kitap - Dilbilim - 12,00 TL | Evekitap
Giriş
Sepetim

Türkiye Türkçesinde Kılınış

Fiiller, en kısa tanımıyla dil dışı dünyadaki "olay"ların dildeki karşılığıdır. Fiil tabanında, çekimlenmiş fiillerde olduğu gibi geçmiş zaman, şimdiki zaman ya da gelecek zaman biçiminde yorumlanabilecek belirli bir zaman ifadesi yoktur. Ancak, dış dünyadaki olayların bir gerçekleşme tarzı vardır. Diğer bir ifadeyle olayların gerçekleşme biçimleri ve süreleri farklılık gösterebilmektedir. Bu farklı durumlar fiil tabanının anlamına da yansır.

Fiilde anlatılan olayın gerçekleşme sürecinde belli nokta ya da noktalar önemlidir. Bu önemli noktalar fiilden fiile değişerek "sınır" veya "sürek", olabilir. "Kılınış", fiil tabanındaki olayın gerçekleşme tarzı itibariyle zaman çizgisinde belli noktalara vurgu yapması veya yapmamasıdır. Daha kısa söyleyişle kılınış, bir fiilin iç zamanıdır.

Türkçede bazı eklerin işlevinde eklendiği fiil tabanının kılınış tipi etkili olur. Bu yüzden kılınış ayrı bir kategori olmasına rağmen, bu alandaki çalışmalar bakış ve sonuçsallık gibi alanların yanı sıra kılınış ile doğrudan ilişkili olmayan yapı bilgisi araştırmaları için de gereklidir.
(Tanıtım Bülteninden)
Evekitap > Genel Konular > Dilbilim
15,00 TL
Yazma Sanatı
16,00 13,60 TL
%15
Din Dili

Kitaba Özel Alışveriş Kulübü

Türkiye'nin kitaba özel ilk ve tek fırsat alışveriş sitesi Evekitap üyelerine her gün farklı fırsatlar sunuyor. Evekitap ile yeni kütüphanenizi toplamaya hazır mısınız?

Zaten Üyeyim
Kayıt Ol Fırsatları Yakala
  • Soyad
  • Şifre

Fabrikod tarafından geliştirilmiştir.