Optoelektronik Devreler ve Sistemler - Eldar Musayev - Birsen Yayınevi - Elektrik - Elektronik Mühendisliği - 15,00 TL | Evekitap
Giriş
Sepetim

Optoelektronik Devreler ve Sistemler

Bu kitap elektronik mühendisliği eğitimini yapan öğrencilere ve elektronik konusunda çalışanlara yardımcı olmak üzere ele alınmıştır.

Elektroniğin gelişmesi ile birlikte büyük bir atılım gösteren ve elektroniğin bir dalı olan optoelektronik günümüzde çok hızlı gelişmektedir. Optoelektronik genel olarak optoelektronik elemanlardan, optoelektronik devrelerden ve optoelektronik sistemlerden oluşmaktadır.

Optoelektronik elemanlar, ışın vericiler, optik elemanlar ve fotoalıcılardır. Optoelektronikte elektriksel işaret önce ışın verici ile optik işarete çevrilir ve bu optik işaret ortamdan geçerek fotoalıcıya ulaşır. Fotoalıcı optik işareti elektriksel işarete çevirir. Işın vericiler, akımı ışına çeviren elemanlardır. Yaniletken ışın vericiler, LED'ler ve lazerlerdir. Teknolojinin gelişmesi ile çok hızlı ve verimli ışın vericiler tasarlanmıştır.

LED'ler ve lazerler, P - N jonksiyonlu ışın vericilerdir ve bir P - N fonksiyonun özelliklerini taşırlar. Yaniletken ışın vericinin yapısında uygun malzeme kullanarak geniş spektrumlu, monokromatik veya kvazimonokromatik spektrumlu ışın vericiler tasarlanabilir. Günümüzde kullanılan ışın vericiler, ultraviole bölgesinden kızılötesi bölgesine kadar geniş bir aralıkta çalışabilmektedirler. Yaniletken ışın vericilerin birkaç önemli karakteristikleri vardır. Bunlar, akım - gerilim karakteristikleri, spektrum karakteristikleri, ışıma diyagramlan, akım ile ışın şiddeti arasındaki bağıntıyı ifade eden karakteristiklerdir. Sistemin hatasız ve istenen rejimde çalışması için bu karakteristikler düzgün seçilmelidirler...
(Önsöz'den)
Evekitap > Akademik > Elektrik - Elektronik Mühendisliği
Kitaba Özel Alışveriş Kulübü

Türkiye'nin kitaba özel ilk ve tek fırsat alışveriş sitesi Evekitap üyelerine her gün farklı fırsatlar sunuyor. Evekitap ile yeni kütüphanenizi toplamaya hazır mısınız?

Zaten Üyeyim
Kayıt Ol Fırsatları Yakala
  • Soyad
  • Şifre

Fabrikod tarafından geliştirilmiştir.