Kürt Tarihi Seti (3 Kitap Takım) - N.K. Dinç - Bgst Yayınları - Set Ürünler - 46,75 TL | Evekitap
Giriş
Sepetim

Kürt Tarihi Seti (3 Kitap Takım)


Setin İçindeki Kitaplar

Osmanlı Kürdüstanı - Kürdistana Osmani
"Osmanlı Kürdistanı" kitabı, Cumhuriyet döneminde kriminalize edilerek âdeta tarihten silinmeye çalışılan "Kürdistan" kavramının Osmanlı'daki kullanımı üzerine odaklanmaktadır. Bilindiği gibi, Cumhuriyet sonrasında "Kürdistan", zikredilmesi bile büyük risk taşıyan bir kavrama dönüşmüştür. Ancak bundan daha da vahimi, ülkenin sosyal bilimcileri, tarihçileri ve genel anlamıyla Cumhuriyet entelektüellerinin büyük bölümü tarafından görmezden gelinmiş olmasıdır. Kitabımızda, bu kavramın dönemin Osmanlı entelektüelleri tarafından kullanıldığını, liselerdeki coğrafya ders kitaplarında "Kürdistan Coğrafyası" başlığı altında onlarca sayfalık bölümler halinde öğrencilere okutulduğunu; Osmanlı Devleti'nin resmi yayınları olan salnamelerde "Kürdistan Eyaleti"ne dair birçok kayıt ve bilgi bulunduğunu belgeleriyle ortaya koymaya çalıştık.

Öteki Kürtler - Sömürge Irak'ında Ezilenler
Yüzyıllar boyunca şeytana tapanlar olarak adlandırılan, türlü dışlanmışlıklara ve katliamlara maruz kalan Ezidi Kürtleri, çoğu zaman içe kapalı ve yalıtılmış cemaatler olarak algılandı. Yapılan az sayıda incelemede ise, heterodoks inanç sistemlerinden ötürü Ezidileri kemikleşmiş bir toplumsal ve kültürel varlığa sahipmiş gibi gösterme eğilimi oldu.

Emir Bedirhan: 20. Yüzyılın Başlarında Kürt Milliyetçi Söylemine Bir Örnek
1970 yılında, İstanbul Belediye Başkanı Rıdvan Paşa, bir yol yapımıyla ilgili olarak Bedirhanilerle yaşadığı ihtilaf sonucunda öldürülmüş, ardından, bu olay kullanılarak Tüm Bedirhaniler sürgüne gönderilmiştir. "Emir Bedirhan" kitabının bu olaya bir tepki olarak yazıldığı söylenebilir. Kitap, 20. Yüzyılın başlarında İstanbul'da yaşayan ve kürt milliyetçiliğinin temellerini atan aydınların ruh halini yansıtmamsı ve bu konudaki ilk kaynaklardan biri olması bakımından, Kürt tarih yazımında çok önemli bir yere sahiptir.

Evekitap > Genel Konular > Set Ürünler
Kitaba Özel Alışveriş Kulübü

Türkiye'nin kitaba özel ilk ve tek fırsat alışveriş sitesi Evekitap üyelerine her gün farklı fırsatlar sunuyor. Evekitap ile yeni kütüphanenizi toplamaya hazır mısınız?

Zaten Üyeyim
Kayıt Ol Fırsatları Yakala
  • Soyad
  • Şifre

Fabrikod tarafından geliştirilmiştir.