KPSS Rehber Seri Anayasa ve Vatandaşlık / Konu Anlatımlı -Testli ve Deneme Sınavlı - Nimet Kılınç - Arın Yayınları - Sınavlara Hazırlık Kitapları - 11,00 TL | Evekitap
Giriş
Sepetim

KPSS Rehber Seri Anayasa ve Vatandaşlık / Konu Anlatımlı -Testli ve Deneme Sınavlı

Kamu hizmetine girme anayasamıza göre siyasi haklardandır. Ülkemizde ilk kez 1999 yılında Devlet Memurları (DMS) Sınavı yapılmıştır. Daha sonraki yıllarda ismi değişse bile memuriyete giriş için sınava girme ve sınavlardan belli bir puan alma şartı aranmaya devam etmiştir. Kamu Personeli Giriş Sınavı KPSS ÖSS gibi rutin bir hale gelmiştir. Bu sınavda adayları zorlu bir maraton beklemektedir.

Vatandaşlık Bilgisi KPSS adayları için kabus gibidir. Çünkü burada hukuk soruları sorulmaktadır. Hukuk deyince ise toplumumuzda kalın kitaplar ile gözlüklü ve saçları dökülmüş hukukçular akla gelmekte ve adayların gözü korkmaktadır. Ancak durum sanıldığı değildir. Hukuk dersleri ne orta öğretim ve lisede, nede üniversitede bulunmaktadır. (Tabiki iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi hariç) bu durumda sınava giren adaylarda bir ön yargı oluşturmaktadır. Sınavda başarılı olabilmek için öncelikle bu önyargıların kırılması gerekir. Vatandaşlık bilgisinden sınavda 12 soru çıkmaktadır. Soruların neredeyse tamamı anayasa hukukundan gelmektedir. Ancak bazen idare hukukundan da 1 veya 2 soru gelebilmektedir. Bu yüzden anayasa hukuku konularının tamamı anlatılmıştır. İdare hukuku ise soru çıkan konular dikkate alınarak hazırlanmıştır. Güncel konulardan ise 2 soru gelmektedir. Güncel sorularda anlattığımız konularla birlikte günlük gazete okurken daha dikkatli olmak faydalı olacaktır.

Hukukun kendine özgü bir dili vardır. Arapça, Osmanlıca kelimeler ağırlıktadır. Biz adayların hiç hukuk dersi almadıklarını varsayarak olabildiğince dili sadeleştirmeye çalıştık. Böyle bir tercih yapınca ister istemez - çok da - hukuki olmayan kavramları da kullanmak zorunda kaldık. Ancak bütün adayların başarısı hedef alındığından bu kusurumuz hoş görülsün. Sınavlara hazırlıkta tekrarın önemi açıktır. Vatandaşlık bilgisi dersi daha önce görülmediğinden tekrar çok daha önem kazanmaktadır. Konular hazmedildikten sonra sınav sorularının da bulunduğu testler çözülmelidir. Sınava yakın tarihlerde soruları tekrar çözmek faydalı olacaktır, çünkü anayasa ve idare hukukunda sorular dönüp dolaşıp benzer şekilde sorulmaktadır.
(Önsöz'den)
Evekitap > Eğitim > Sınavlara Hazırlık Kitapları
Kitaba Özel Alışveriş Kulübü

Türkiye'nin kitaba özel ilk ve tek fırsat alışveriş sitesi Evekitap üyelerine her gün farklı fırsatlar sunuyor. Evekitap ile yeni kütüphanenizi toplamaya hazır mısınız?

Zaten Üyeyim
Kayıt Ol Fırsatları Yakala
  • Soyad
  • Şifre

Fabrikod tarafından geliştirilmiştir.