İttihat ve Terraki'den Günümüze Siyasal Partiler - Turgay Uzun - Orion Kitabevi - Siyasi Partiler Üzerine - 25,00 TL | Evekitap
Giriş
Sepetim

İttihat ve Terraki'den Günümüze Siyasal Partiler

Bir siyasal sistemde özgür siyasal partilerin varlığı o ülkedeki demokrasi uygulamasının en temel kanıtını oluşturmaktadır. Türk siyasal yaşamında partilerin yüzyıl önce II. Meşrutiyet döneminde ortaya çıktığı söylenebilir. Ancak partiler Türkiye'de, Batıda olduğu gibi toplumsal ve siyasal değişimin doğal bir sonucu olarak oluşmamıştır. Türkiye'de, bir burjuvazi ve işçi sınıfı oluşmadığı için, ne aristokrasiye karşı burjuva devrimi yaşanmış ne de işçi sınıfının burjuvaziye direnişine tanık olunmuştur. Ancak, yine de Türkiye'de siyasal partilerin geçmişinin azınmsanmayacak biçimde köklü temellere sahip olduğunu da söylemek gerekir.

İttihat Terakki ile başlayan partiler serüveni, çeşitlenerek devam etsede başlangıçtaki iki temel ayırım varlığını sürdürmüş ve devamlılık göstermiştir. Merkeziyetçi elitist düşünce İttihat ve Terraki Partisinin sonlanmasından sonra yeni Cumhuriyetle birlikte "devleti kuran" partide devam etmiştir. Bu çizgi karşısında kesintilere rağmen devam eden diğer ana çizgi, Demokrat Parti kanalından akarak yoluna günümüze dek devam etmiştir.

Bu kitapta, İttihat ve Terraki'den başlanarak, günümüze kadar siyasal hayatta farklı çizgilerde varlıklarını sürdürmüş belli başlı partiler ele alınmış ve tarihsel süreç içindeki serüvenleri incelenmiştir.
(Arka Kapak)
Evekitap > Politika > Siyasi Partiler Üzerine
Kitaba Özel Alışveriş Kulübü

Türkiye'nin kitaba özel ilk ve tek fırsat alışveriş sitesi Evekitap üyelerine her gün farklı fırsatlar sunuyor. Evekitap ile yeni kütüphanenizi toplamaya hazır mısınız?

Zaten Üyeyim
Kayıt Ol Fırsatları Yakala
  • Soyad
  • Şifre

Fabrikod tarafından geliştirilmiştir.