Demokratik Hukuk Devletinde Din ve Vicdan Hürriyeti - Kolektif - Ensar Neşriyat - İslam Hukuku - 10,00 TL | Evekitap
Giriş
Sepetim

Demokratik Hukuk Devletinde Din ve Vicdan Hürriyeti

- Din ve vicdan hürriyeti, doğuştan varolan, temel bir insan ve demokratik hukuk devletinin vazgeçilmez bir unsurudur. Be sebeple İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi başta olmak üzere bütün beynelminel belgelerde yer almıştır. Bu hürriyet belli bir dine veya felsefi inanca inanma, gereklerini aleni olarak yerine getirme, bir dinin veya felsefi inancın telkin ve propagandasını yapma ve nihayet bu dinin esaslarını öğretme ve eğitme serbestisi anlamına gelir.

- Din ve vicdan hürriyeti aynı zamanda laik devlet olmanın da gereğidir. Laik devlet kavramı herhangi bir din ve mezhebe karşı tarafsız olmayı, dinin herhangi bir yorumunu desteklememeyi içerdiği gibi, bütünüyle dini, onun belli bir yorumunu reddetmeyi ve herhangi bir dünya görüşünün tarafını tutmamayı da gerektirir.

- Demokratik hukuk devleti anlayışı vatandaşlara karşı eşit davranmayı zorunlu kılar. Vergi, askerlik, kanun ve kurallara saygı gibi devlete karşı borçlarını ve yükümlülüklerini yerine getiren vatandaşlar, her türlü haklardan ve devletin vatandaşına sağladığı imkanlardan da adalet ve hakkaniyet esasları çerçevesinde eşit şekilde yararlanırlar.
(TGTV 8. İstişare Toplantısı Sonuç Bildirisi'nden)
(Tanıtım Bülteninden)
Evekitap > İslam > İslam Hukuku
Kitaba Özel Alışveriş Kulübü

Türkiye'nin kitaba özel ilk ve tek fırsat alışveriş sitesi Evekitap üyelerine her gün farklı fırsatlar sunuyor. Evekitap ile yeni kütüphanenizi toplamaya hazır mısınız?

Zaten Üyeyim
Kayıt Ol Fırsatları Yakala
  • Soyad
  • Şifre

Fabrikod tarafından geliştirilmiştir.