Birey - Toplum - Devlet Kavramlaştırma ve Ara Değişken Olarak Etnisite - Cahit Aslan - Karahan Kitabevi - Sosyoloji - 4,50 TL | Evekitap
Giriş
Sepetim

Birey - Toplum - Devlet Kavramlaştırma ve Ara Değişken Olarak Etnisite

Aslında son on yıllarda, bu türden tartışmalar bir 'küreselleşme' fikri altında gerçekleşmektedir. Bu yüzden 'küreselleşmenin etkisinde kalan ulus devletlerin ve madalyonun diğer yüzü olan sivil toplumun karşılaştığı bir arena olan kamusal alanların tahlilinde etnisitenin bir değişken olarak işlem görebileceği baştan bir var sayım olarak kabul edilir ise, etnisitenin yeni yönlerinin bulunduğu ve kimlik oluşumunda hala ve güçlü bir şekilde belirleyici olduğu iddia edilebilir. Bunun tesbit edilmesi ciddi kavramsal tartışmaları gerekli kılmaktadır. Özellikle dünyanın dört bir yanında patlak veren o mikro milliyetçi hareketler, bu tür çözümlemeleri bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Hatta, bireyler özgürlükleri adına veya özgürleşme adına yerel kimliklerini yeniden canlandırmaktadırlar. Artık kamusal alanlarda sıkça rastlandığı üzere, etnisite gibi yerel kimliklerin siyasallaşma eğilimi gösterenleri olduğu gibi siyasallaşmadan da varlığını sürdürenler bulunmaktadır.
(Arka Kapak'tan)
Evekitap > Akademik > Sosyoloji
Kitaba Özel Alışveriş Kulübü

Türkiye'nin kitaba özel ilk ve tek fırsat alışveriş sitesi Evekitap üyelerine her gün farklı fırsatlar sunuyor. Evekitap ile yeni kütüphanenizi toplamaya hazır mısınız?

Zaten Üyeyim
Kayıt Ol Fırsatları Yakala
  • Soyad
  • Şifre

Fabrikod tarafından geliştirilmiştir.