Bir Şiirin Söylediği 3 - Şerif Mehmet Uğurlu - Mayıs Yayınları - Şiir - 12,75 TL | Evekitap
Giriş
Sepetim

Arkadaş Zekai kadar mütevazı, bir o kadar dirençli ve göze almış olmayı arzulayan Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü, 6. yılına evrilirken, şiir eleştirisi alanına katkıda bulunmaya karar verdi.

Bir Şiirin Söylediği, yalnızca şiir okumayı değil, şiiri anlamayı seven okura, çam sakızı çoban armağanı. Cehennemî yalnızlığıyla boğuşan günümüz şairinin sonsuza kadar örtbas ettirilemeyeceğinin de, Arkadaş tevazuunda bir kanıtı.

1924'te Bibliothèque Nationale'de Une Saison en Enferi keşfeden André Breton dünya edebiyatının yatağına unutulmuş bir kaynakla hacim kazandırmıştı.

Mayıs Yayınları ise, unutulmuş bir Arkadaş'ı Türkçe şiire iade ederken, bununla yetinmemeyi arzulayan bir gönüllü ve O'nun arkadaşlarından oluşuyor.

Bir Şiirin Söylediğine karar verirken, aramıza en çok sevdiğimiz şiirin arkadaşı da katılmıştı: Mehmet H. Doğan. Kriterlerimizde, Mehmet Abi'nin şiir sevgisindeki, hakikiliği aramak, yalansız sözü sevmek gibi, basit bazı hasletleri korumayı sürdürüyoruz.

Turgut Uyar'ı şiir dünyamız yeniden keşfediyor. Gezi duvarlarında mısraları dolaştı. Biz şiir âleminin seyyahları için ne büyük saadet. Şerif Mehmet Uğurlu, Geyikli Gece analiziyle, biz arkadaşları ittifak etmekten başka çaremiz olmadığına ikna etti: Kendi uçurumlarında dolanan benlik o uçurumlardan aşağı düşme riskini de yaşar.

Bizi ayrıca çok sevindiren, Metin Eloğlu şiiri üzerine yazılmış iki nitelikli analizin adını anmak zorunda kalmamızdı. Eloğlu'nu anlamayan, Garip ile Beat ilişkisini de çözemez -ki dünya şiiri, belli etmese de, bir tinsel bütünlüktür.

Cemal Süreya şiiri ve Gülten Akın şiiri, haklı bir hayranlık edinmiştir. İki ciddi katkı da, bu kitapta yer almak üzere anılıyor.

Az kelimeyle devasa bir şiir yazan Ahmet Haşim'i, başyapıtı.O Belde üzerinden okuyan bir analiz de yer alıyor kitapta. Haşim'le bitirelim o zaman:'O Belde / Hangi bir kıt'a-yı muhayyelde?
(Tanıtım Bülteninden)

Evekitap Şiir
3,50 2,80 TL
%20
Temsil-i Hayat
10,00 TL
Tek Dans
22,50 19,13 TL
%15
Delirmek Belirmektir

Kitaba Özel Alışveriş Kulübü

Türkiye'nin kitaba özel ilk ve tek fırsat alışveriş sitesi Evekitap üyelerine her gün farklı fırsatlar sunuyor. Evekitap ile yeni kütüphanenizi toplamaya hazır mısınız?

Zaten Üyeyim
Kayıt Ol Fırsatları Yakala
  • Soyad
  • Şifre

Fabrikod tarafından geliştirilmiştir.