Abdülhamid Devri Eğitim Sistemi - Bayram Kodaman - Türk Tarih Kurumu Yayınları - Türkiye Cumhuriyeti (Sosyal Tarih) - 5,00 TL | Evekitap
Giriş
Sepetim

Abdülhamid Devri Eğitim Sistemi

Eğitim ve öğretim sisteminin, bir toplumun yükselmesinde olduğu gibi, bazen de geri kalmasında önemli rol oynadığı muhakkaktır. Bu sistem çağın icabına ayak uydurabildiği ve toplumun ihtiyaçlarına cevap verildiği sürece yaşamış ve toplumu yükseltici görevini yerine getirebilmiştir. Bu iki hususu yerine getiremeyen eğitim ve öğretim sistemi ise, toplumun geri kalmasını ve hattı çöküşünü hazırlar. Böyle faydasız ve zararlı hale geldiğinde, ya ıslah edilmiş ya da yerine yeni bir sistem getirilmiştir. Fakat tarihte, özellikle Osmanlı İmparatorluğu tarihinde mesele bu kadar kolay ve basit olmamıştır. Zira, eğitim ve öğretim işi bir felsefe, zihniyet, din ve siyaset meselesi olmuştur. Böyle olunca, eski zihniyeti, eski dünya görüşünü değiştirmek veya yerine yeni bir dünya görüşünü ve yeni bir zihniyeti müesseseleri ile birlikte yerleştirmek ve kabul ettirmek maarif konusunda ciddi bir mücadeleyi başlatmıştır. Tanzimat'la birlikte, bu mücadele diğer sahalara da sirayet ederek, İmparatorlukta siyasi mücadele şekline dönüşmüştür. Bu tarihten itibaren, eğitim ve öğretimde yenileşme hareketi bütün olarak "Batılaşma" veya "Modernleşme" hareketinin bir parçası olmuştur. Bu kısa açılamadan sonra, Türk eğitim ve öğretiminin gelişmesini genel olarak üç ana bölümde ele alıp incelediğimizde aşağıdaki hususları müşahede etmek mümkündür. Üç ana bölüm: Tanzimat öncesi (Medrese devri), Tanzimat sonrası (Mektep devri) ve Cumhuriyet devri (Okul devri).
(Kitabın İçinden)
Evekitap > Tarih > Türkiye Cumhuriyeti (Sosyal Tarih)
Kitaba Özel Alışveriş Kulübü

Türkiye'nin kitaba özel ilk ve tek fırsat alışveriş sitesi Evekitap üyelerine her gün farklı fırsatlar sunuyor. Evekitap ile yeni kütüphanenizi toplamaya hazır mısınız?

Zaten Üyeyim
Kayıt Ol Fırsatları Yakala
  • Soyad
  • Şifre

Fabrikod tarafından geliştirilmiştir.